overlay

İNTİHARI ÖNLEME TEKNİK ÇALIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI..!

İNTİHARI ÖNLEME TEKNİK ÇALIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

   İntiharı önleme konusunda farkındalık yaratılması ve intiharın azaltılması amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinden oluşturulan “İntiharı Önleme Teknik Çalışma Kurulu” toplantısı İl Sağlık Müdürlüğü Fatih Yerleşkesi toplantı salonunda yapıldı.

  Toplantıya kurulun sekreterya görevini yürüten İl Sağlık Müdürlüğü’nü temsilen Sosyal Çalışmacı Ali KARATAŞ ile Psikolog Hatice Tuğçe TERKEŞ, Belediye Başkanlığı’ndan Eğitmen Safiye KILIÇ, Emniyet Müdürlüğü’nden Rehberlik Büro Amir V. Kom. Yrd. Menevşe GÜNEŞ, Jandarma Komutanlığı’ndan Asayiş Şube Müdürü Yzb. Ergin YILMAZ, Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Rehberlik Öğretmeni Mehmet BOZKURT, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden Sosyal Çalışmacı Aynur AÇIKGÖZ, İl Müftülüğü’nden Vaiz Hüseyin YAZICI katıldı.

   Toplantının açılış konuşmasını yapan Sosyal Çalışmacı Ali KARATAŞ, İntihar davranışının çeşitli psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve kültürel faktörlerin etkisinde olan çok değişkenli bir olay olduğunu vurgulayarak, Dünyada her yıl ortalama 800 bin kişinin intihar ederek yaşamına son verdiğini; ortalama 3 saniyede ise 1 intihar girişiminde bulunulduğunu ifade etti. İlimiz intihar verilerini de açıklayan KARATAŞ TÜİK verilerine göre 2015 yılında 2, 2016 yılında 7, 2017 yılında 8 vatandaşımızın intihar ederek yaşamına son verdiğini; 2018 yılında ise ilk 6 aylık dönemde 6 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini, 37’si kadın 9’u erkek olmak üzere 46 vatandaşımızın ise intihar teşebbüsünde bulunduğunu belirtti. 

  Konuşmasının devamında detaylı istatistik verilerini katılımcılara açıklayarak, intiharın işaretleri konusunda bilgilendirmelerde bulunan KARATAŞ doğru yaklaşımlar sergilendiğinde kişinin intihar düşüncesinin açığa çıkarılarak intihar etmesinin önlenebileceğini vurguladı.

  Toplantının son bölümünde Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planı bütün katılımcılar tarafından madde madde değerlendirilmiş ve Çankırı için yapılabilecek faaliyetler belirlenerek İntiharı Önleme Çankırı Yerel Eylem Planı hazırlama çalışmalarına başlanılmıştır.

  • 20180731_141815.jpg
  • 20180731_141937.jpg
  • 20180731_143029.jpg
  • 20180731_143650.jpg