overlay

9 MAYIS DÜNYA ÇÖLYAK GÜNÜ ​ETKİNLİKLERİ..!

                                                                                                                                                                       9 MAYIS DÜNYA ÇÖLYAK GÜNÜ

    Çölyak hastalığı (ya da Gluten Enteropatisi), bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus [tüysü oluşumlar] denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir alerjik sindirim sistemi hastalığıdır. Bu hasara buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan guluten isimli bir protein neden olmaktadır.

   Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır. Çölyak hastalığı yaşam boyu süren gıda alerjisidir. Günümüzde insanoğlunun en sık rastlanan genetik hastalığı olarak
kabul edilmektedir.

    Çölyak hastalığının tek tedavisi ömür boyu buğday, arpa, çavdar, yulaf tahılları ve bunlardan üretilen besinlerde bulunan glutenden uzak sıkı bir diyettir.

    Ülkemizde Çölyak hastalığı görülme sıklığı yüzde 1 ile binde 3 arasında değişmekte olup Türkiye’de 250 bin ile 750 bin arasında çölyak hastası tahmin edilmekte iken ancak yüzde 10’nuna tanı konulduğu dikkate alındığında 25 bin ile 75 bin arasında tanı almış hasta beklenmektedir. Toplumda tanı almamış hastalar buz dağının görünmeyen kısmıdır. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi sistemlerinde Nisan ayı çölyak hastalığı raporu alan hasta sayısı 67683 (%0,09) olarak bilinmektedir. 137 hasta olmakla birlikte nüfusa göre bunun oranı % 0,09'dur.

Her yıl 9 Mayıs günü Dünya Çölyak Günü olarak kutlanmakta ve hastalığa dikkat çekilerek bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

   9 Mayıs Dünya Çölyak Günü olması dolayısıyla 08.05.2018  günü Astarlızade Sabiha Anne Kadın Eğitim Kültür Merkezi kursiyerleriyle “Glutensiz Hayatın  Tadı “ etkinliğinde Glutensiz kurabiy ve muhallebi tarifi  yapılarak hastalık hakkında söyleşi ile 09.05.2018 günü Yunus AVM’de  Müdürlüğümüz Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat  Birim sorumlusu Dyt. Esra KOCAMIŞ BAŞ ve Ebe Aynur ÖZKAN  tarafından stant açılarak halkımıza bilgilendirme yapılmıştır.

                                                                                                                                   Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi

  • 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü Bilg_Ek_45759775.JPG
  • 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü Bilg_Ek_45759777.JPG
  • 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü Bilg_Ek_45759778.JPG
  • 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü Bilg_Ek_45759780.JPG
  • 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü Bilg_Ek_45759781.JPG
  • 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü Bilg_Ek_45759782.JPG