overlay

26 HAZİRAN DÜNYA UYUŞTURUCU KULLANIMI VE KAÇAKÇILIĞI İLE MÜCADELE GÜNÜ

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1987 yılında, uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak, uyuşturucu ile mücadele konusunda uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak kabul etmiştir. Bu amaca yönelik farkındalık oluşturmak ve toplum bilincini artırmak amacıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de 26 Haziran tarihinde, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Yapılan etkinliklerde, sağlıklı yaşam davranışlarının önemi vurgulanmakta ve uyuşturucu kullanımının zararlarına dikkat çekilmektedir.

Uyuşturucu kullanımı, toplumların hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden, maddi ve manevi pek çok kayba sebep olan başta gençler olmak üzere herkesi etkileyen biyolojik, ruhsal ve sosyal boyutları olan bir sağlık sorunudur. Uyuşturucu kullanımına bağlı zararlar, sadece kullanıcı ile sınırlı, sağlık zararlarından ibaret değildir. Sağlık zararlarının yanı sıra çoğu zaman kişinin ailesine, içinde bulunduğu çevreye ve toplumun tamamına yansıyan sosyal, hukuki, ekonomik zararları da beraberinde getirmektedir.

Genç bir nüfus yapısına sahip olan ülkemizde uyuşturucu ve tütün ürünleri kullanım oranları ne yazık ki ulusal halk sağlığı problemi teşkil edecek düzeydedir.

 

Mücadele Çalışmalarımız Kararlılıkla Devam Edecek!

Bireysel, çevresel ve toplumsal açıdan birçok olumsuz etkisi olan madde bağımlılığı konusu ancak önleyici tedbir ve bilinçlendirme çalışmaları yapılması halinde “önlenebilir” hastalık olarak adlandırılmaktadır. Kamuoyunda farkındalık oluşturmak, hedef kitlede arzu edilen tutum ve davranış değişikliğini sağlamak için de yapılacak çalışmaların iletişim, içerik, yöntem ve stratejilerinin belirlenmesi gerekmektedir.

Bu kapsamda hazırladığımız Çankırı Uyuşturucu ile Mücadele Yerel Eylem Planı 2019-2023 doğrultusunda, paydaş kurumlarımızla işbirliği içerisinde; her türlü uyuşturucu ve uyarıcı madde kaçakçılığının bir insanlık suçu olduğu bilinciyle ticareti ve kullanımı toplum sağlığını, aile kurumunu, ahlaki değerleri, gençlerimizin eğitimini ve gelişimini tehdit eden uyuşturucu suçları ile ilimizde etkin ve sonuç odaklı her türlü mücadele gerek kolluk kuvvetlerimiz gerekse diğer kamu kurum ve kuruluşlarımız tarafından büyük bir azim ve kararlılıkla yürütülmektedir.

Uyuşturucu ile mücadeleye sıfır tolerans anlayışıyla devam edip şehrimizde bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımına dönük her türlü faaliyeti yok etmek hedefiyle çalışmalarımız etkin ve kararlı bir şekilde devam edecektir.

Uyuşturucu madde bağımlılığı ya da tedavi süreci ile ilgili danışmanlık almak isteyenler Aile Hekimlerine, Sağlık Müdürlüğümüze ve Sağlıklı Hayat Merkezimize başvurabilirler. Bununla birlikte Bakanlığımız tarafından oluşturulan ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı'nı sabit hatlardan ücretsiz olarak ve 7 gün 24 saat arayabilir, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerini doğrudan alabilirler.

Dr. Hüseyin SARIKAYA

İl Sağlık Müdürü