overlay

3-9 KASIM ORGAN VE DOKU BAĞIŞ HAFTASI

                                                                                               3-9 KASIM ORGAN VE DOKU BAĞIŞ HAFTASI

    Her yıl 3-9 Kasım tarihleri Ülkemizde “Organ ve Doku Bağış Haftası” olarak kutlanmaktadır. Dünyada Organ Nakli bekleyen binlerce hasta mevcuttur, ülkemizde ise bu sayı 27 bin civarındadır. Organ nakli ile sağlığına kavuşabilecek olan hastalarımız organ bağışı sayısının yeterli düzeyde olmaması nedeni ile hayatlarını kaybetmektedir.

Bizim ya da yakınlarımızdan birinin organ nakline ihtiyacı olursa ne yaparız? Hayatımızı, sevdiklerimizin hayatını kaybetme ihtimalini de bilerek, ne kadar bekleyebiliriz, bir gün, bir ay, bir yıl… Bu bekleyiş ne düşündürür ne hissettirir? Bir de bu bekleyişteki binlerce insanı düşünelim…

Organ Nakli Nedir?

Vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir.

  Organ bağışı nedir?

Bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.

Organ Bağışı bekleyen hasta ve yakınlarına umut ışığı olmak için, organ bağışında bulunmak üzere İlimizde İl Sağlık Müdürlüğü bağlı birimleri ile (Tüm Toplum Sağlığı Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri, Sağlık Hizmetleri Birimi Organ Bağış Bürosu), Kamu ve Özel Hastanelere başvuru yapılabilmektedir.

Hayatın içinde insanların ne zaman hangi sağlık sorunları ile karşılaşacakları, bu sağlık sorunlarının ne sonuçlar oluşturacağı bilinemez. Buradan hareketle diğer insanların ihtiyaçlarına daha duyarlı yaklaşmanın gerekliliğine halkın ilgisini çekmek, toplumsal farkındalık oluşturmak, bilgilendirme yapmak ve organ bağışını arttırmak amacıyla 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağış Haftasında Müdürlüğümüzce eğitimler düzenlenmekte, açılan stantlarda bilgilendirme ve organ bağışı kayıtları yapılmaktadır.

“Her Bağış Yeni Bir Hayattır”  diyoruz ve 18 yaşını doldurmuş herkesi organ bağışı hususunda duyarlı olmaya, organ bağış haftası boyunca ilimizin çeşitli yerlerinde kuracağımız stantlarda gerekli bilgileri almaya, organ bağışında bulunmaya davet ediyoruz”

Sağlıklı bir yaşam dileğiyle…


Dr. Hüseyin SARIKAYA

    İl Sağlık Müdürü