overlay

SAĞLIKLI BESLENME VE OBEZİTE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

ÇANKIRI TOPLUM SAĞLIK MERKEZİ SAĞLIKLI BESLENME VE OBEZİTE DANIŞMANLIK BİRİMİ ÇALIŞMALARINA HIZLA DEVAM EDİYOR.

Obezite tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunudur. Danışmanlık biriminde obezite ve beraberinde getirdiği hastalıklara karşı önlem alma, yeterli ve dengeli beslenme, düzenli fiziksel aktivite gibi konularda halkı bilinçlendirme amacıyla diyetisyen tarafından hizmet verilmektedir.

Tüm vatandaşlarımızın hizmet alabileceği sağlıklı beslenme ve obezite danışmanlık biriminde kilo, boy ve bel ölçümünün yanı sıra bilimsel vücut analizi yapılmaktadır. Bu analiz sonucunda danışanın yağ oranı ve ağırlığı, kas ağırlığı, kemik mineral ağırlığı, protein ağırlığı, sıvı ağırlığı, bölgesel kas ve yağ ağırlığı, ideal kilo, obezite derecesi, metabolizma yaşı, bazal metabolizma hızı ve iç organlar çevresi yağlanma oranına bakılmaktadır. Danışanın kan sonuçları değerlendirilmekte ve besin tüketim kaydı alınmaktadır. Tüm bu bilgiler eşliğinde danışana özel beslenme programı oluşturulmakta daha sonrasında danışan belirli aralıklarla takibe alınmakta ve kilo kontrolü sağlanmaktadır. Ayrıca Danışmanlık birimimizde kilo alma programı, diyabette beslenme tedavisi, kalp ve damar hastalıklarında beslenme tedavisi, gebelik ve emziklilik döneminde beslenme programı verilmektedir. Danışmanlık birimimizde 2019 yılı itibariyle 208’i yeni danışan olmak üzere 785 danışmanlık hizmeti verilmiş olup; 2017 yılından itibaren toplamda 1860 danışmanlık hizmeti verilmiştir.

Bu çalışmalar sonucu Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında obezite oranlarının düşürülmesine yönelik obez hasta sayısının azaltılması, kronik hastalıklarla mücadele ve sağlıklı yaşam biçiminin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Danışmanlık hizmeti almak isteyen 18 yaş üzeri vatandaşlarımız merkezimize doğrudan veya aile hekimleri aracılığı ile başvuru yapabilmektedir.