overlay

BESLENME DOSTU OKULLARA SERTİFİKALARI DAĞITILDI

BESLENME DOSTU OKULLARA SERTİFİKALARI DAĞITILDI

         

            29.09.2010 tarihli ve 27714 sayılı Resmi Gazete’de Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması başlığı kapsamında, “Beslenme Dostu Okullar Programı” ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması, bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ve okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması hedeflenmektedir. Avrupa bölgesindeki 17 ülkenin dâhil olduğu Dünya Sağlık Örgütü’nün “Nutrition Friendly Schools Initiatives (NFSI)-Beslenme Dostu Okul Girişimi” T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasında 21.01.2010 tarihinde imzalanan protokol ile ülkemizde başlatılmıştır. Beslenme Dostu Okullar Programı T.C. Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve/veya özel; okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseleri kapsamaktadır.

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı içerisinde Beslenme Dostu Okul Programı çalışmaları 2019 yılı Şubat-Mayıs ayları içerisinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda;

             Sertifikası devam eden 32 okula 22-29.03.2019 tarihleri arasında yapılan denetimlerde 27 okulun sertifikasının devamına; sertifika süresi dolan 5 okulun sertifikasının yenilenmesine; yeni başvuru yapan 101 okulun 15.04-10.05.2019 tarihleri arasında yapılan denetimlerinde 70 okulun yeni sertifika almasına, 24 okulun kriterleri yerine getirmediği için sertifika verilmemesine komisyon marifetiyle karar verilmiştir. Beyaz Bayrak sertifikası olan 18 halk eğitim merkezinin ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Beslenme Dostu Okul Programı kapsamında olmadığına dair karar verilmesinden ötürü başvuruları değerlendirmeye alınmamıştır.

              İlimiz Beslenme Dostu Okul güncel sayısı 102 olmuştur. İlimiz okullarına göre Beslenme Dostu Okul oranı %19,7’den (178 okul üzerinden) %58,3’e (175 okul üzerinden) çıkarılmıştır. Kapsam dışında kalan 18 Halk Eğitim Merkezi göz önüne alındığında Beslenme Dostu Okul oranı %65,0 (157 okul üzerinden) olarak saptanmıştır.  Bu kapsamda sertifika almaya hak kazanan ve sertifikası yenilenen okulların sertifikaları 11.06.2019 Salı günü saat 10.00’da Muazzez Ser-Ved Amaratoğlu Ortaokulu Konferans Salonu’nda İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Arif KIRKPINAR, İl Sağlık Müdürlüğü Uzmanı Erdal ÇALIKUŞU, Şube Müdürleri Melek BOSTANOĞLU ve Hasan KARAYEL ile denetim ekibi üyeleri katılımıyla düzenlenen törende ilgili okullara takdim edilmiştir.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

2.jpg5.jpg
4.jpg6.jpg
7.jpg10.jpg

9.jpg3.jpg8.jpg