overlay

Akılcı İlaç Kullanımı İş Birliği Protokolü İmzalandı

       Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında akılcı ilaç kullanımı konusunda iş birliği sağlamak adına protokol imzalandı.

     Akılcı ilaç kullanımı, kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozda düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmelerini ifade eder. Akılcı ilaç kullanım ilkeleri; etkililik, güvenlilik, uygunluk ve maliyettir. Akılcı ilaç kullanımı; bir hastalığın önlenmesi, kontrol altına alınması veya tedavi edilmesi için bir ilacın kullanılmadan önce mutlaka 5 yönden doğru olduğundan emin olmaktır. Bu yönler; doğru kişi için, doğru miktarda, doğru zamanda, doğru şekilde (yutma, çiğneme gibi) ve doğru ilacın kullanılmasıdır.

       Akılcı ilaç kullanımı için; ilaçlar, hekim önerisi ve eczacının uyarısı doğrultusunda kullanılmalıdır. İlaçların nasıl kullanılacağı ve saklanacağı tam olarak öğrenilmeli ve eksiksiz olarak uygulanmalıdır.

      Protokol kapsamında İl Sağlık Müdürlüğünce oluşturulacak ekiplerce Çankırı Merkez Güneş İlkokulu ve Mehmetçik İlkokulunda bilgilendirme eğitimleri yapılacaktır.İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından da akılcı ilaç kullanımı hakkında afiş ve broşürler hazırlanacak, hazırlanan afiş ve broşürler bilgilendirme faaliyetlerinde öğrenci ve velilere ulaştırılacaktır. Akılcı ilaç kullanımı ile ilgili kamu spotları oluşturulacak ve taraf kurumların resmi sayfalarında hazırlanan kamu spotlarının yayımlanması sağlanacaktır. Protokol yürütme ekibi tarafından belirlenecek takvim doğrultusunda okul kademelerine uygun şekilde akılcı ilaç kullanımı konulu şiir, hikâye ve resim yarışmaları düzenlenecektir. Ayrıca akılcı ilaç ile ilgili kısa bilgilendirme sunumlarının okullarda öğrencilere izletilmesi sağlanacaktır.
   
                                                                                                                                                        Op.Dr.Hüseyin KESKİN
                                                                                                                                                              İl Sağlık Müdürü

  • 3c5d9b64-19ee-4474-aff2-4164b76cf7fc.jpg
  • 65e6b9a4-f35c-454e-b870-acb5a9ae068e.jpg
  • 98a4de6f-a83a-40b4-b87c-d5d7c20acf46.jpg
  • dcd03889-3c81-49c5-8341-a1a9b451e57c.jpg