T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

1-7 NİSAN KANSER HAFTASI ..!

Güncelleme Tarihi: 03/04/2018

                                                                                                                1-7 NİSAN  KANSER HAFTASI 

    Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir. Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması, tedavi ve teşhis olanaklarının giderek artması ve yapılacak taramalar ile erken teşhis imkanlarının olması kanserle mücadele için yapılan çalışmaları daha da önemli kılmaktadır. Kansere karşı alınacak önlemlerde ve yapılacak savaşta temel ilke, kansere sebep olan etkenlerden kaçınılması ve hastalığın erken teşhis edilmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda ülkemizde her yıl Nisan ayının ilk haftası, “1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası” olarak belirlenmiştir.

   Dünya kanser istatistiklerine göre; ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Dünya’da toplam 14,1 milyon yeni kanser vakası gelişmiş ve 8,2 milyon kansere bağlı ölüm gerçekleşmiştir.Erkeklerde akciğer kanseri, kadınlarda ise meme kanseri en sık görülen kanser türleridir. Verilerimize baktığımızda kanserde geçmiş yıllarda görülen artış hızının durağanlaştığını görmekteyiz.

   Günümüzde dünya genelinde halen pek çok ülkenin kanser kontrol programı mevcut değildir. Ülkemiz, 2008 yılından itibaren kanser kontrol programı yürüten dünyadaki sayılı ülkelerden birisi olarak kanser kontrolünde dünya genelinde en tecrübeli ülkeler arasındadır.Küresel düzeyde her yıl 12 milyondan fazla insanın kanser olduğu bir dönemde, sorumluluklarımızın bilincinde olarak kansere karşı hep birlikte mücadele etmekteyiz. Çünkü biz farkındayız, kanseri yeneceğiz.

   Bu amaçla İlimizde hizmet veren KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama Merkezi)  40-69 yaş arası kadınlarımıza iki yılda bir mamografi çekerek Meme Kanseri, 30-65 yaş arası kadınlarımıza beş yılda bir HPV testi ile Serviks (rahim ağzı) Kanseri ve 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerede iki yılda bir Gaitada Gizli Kan bakılarak Kolorektal Kanser Taramasını ücretsiz yapılmakta olup, halkımız mesai saatleri içerisinde taramalar hakkında bilgi ve hizmet almak için KETEM’i 03762137694 numaralı telefonlarından arayabilirler. Ayrıca KETEM’e gelerek tüm bu taramalardan ücretsiz olarak faydalanabilirler.

 Halkımızı MUTLAKA yaptırmaları gereken kanser taramaları için Aile Sağlığı Merkezleri ve KETEM’e bekliyoruz.                                                                                               

                                                                                                                                           

                                                                                                                             

                                                                                                                    Op. Dr. Hüseyin KESKİN

                                                                                                     İl Sağlık Müdürü

                                                                                    “TARAMA 1 SAATİNİZİ KANSER HAYATINIZI ALIR ”