overlay

Kantin Denetimleri Hakkında

     Bilindiği üzere Diyarbakır Yenişehir ilçesinde 25 Kasım 2019’da gerçekleşen olayda 7 yaşındaki çocuğun okul yakınında bir marketten aldığı şırınga şeklindeki çikolatanın kapağının boğazına kaçması sonucunda 9 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra 5 Aralık 2019 tarihinde hayatını kaybettiği; 11.12.2019 günü ise benzer bir olayın Ankara'da yaşanarak 7 yaşındaki bir ilkokul öğrencisinin de bu sefer kantinden alınan aynı ürün yüzünden fenalaşarak hayatını kaybettiği medyada yer almıştır. Bu üzücü olaylar üzerine kantin denetimleri ile ilgili halkımızı bilgilendirme ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

  1. Milli Eğitim Bakanlığı’nın10.03.2016 tarihli Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi konulu Genelgeleri doğrultusunda kantin denetimleri yapılmaktadır.
  2. İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü çalışanlarından oluşturulan ekip üyeleri ile yılda 2 kez okul kantin denetimleri yapar.
  3. Denetimlerde ilgili Genelgenin gıda güvenliği ve hijyen şartlarına bakılır ve denetim formuna bilgiler girilir.
  4. Yine aynı genelgenin Bilim Kurulu Karar Tutanağı’ndabelirtilen satışı uygun olan ve olmayan yiyeceklere göre denetimler yapılarak denetim formuna veriler girilir ve ekip tarafından imza altına alınır.
  5. Denetim ekibi tarafından yapılan denetim sonuçları ve düzenlenen raporlar İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edilir.
  6. Denetimi geçemeyen okullara gerekli düzeltmelerin yapılması uyarısı yapılarak imzalanan uygunsuzluk tutanakları İşletme temsilcisine teslim edilir ve 15 gün süre verilir. Süre sonunda denetim ekibi tarafından takip denetimi yapılır.
  7. İl Milli Eğitim Müdürlüğün'ce kantininde uygunsuzluğun olduğu okula resmi yazı ile denetim formu iletilir ve kantinin kapatılması yönünde görüş bildirilir. Kantinin kapatılması işlemi artık bu aşamada Okul müdürlüğünün sorumluluğundadır.

Okul kantin, kafeterya, çay ocağı denetimleri ilgili Bakanlıklar’ın görüş birliği ile oluşturdukları genelgeler ile yürütülmekte olup her Kurum üzerine düşeni yapmaktadır; İl Sağlık Müdürlüğü olarak cezai yaptırım yükümlülüğümüz olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Yaşanılan aksaklıklar her kurum tarafından Bakanlıklarına iletilmekte ve ileride yapılacak yasal düzenlemeler katkı sağlamaktadır. Ancak çocuklarımızın sağlığının korunmasında sadece yasal düzenleyiciler ve uygulayıcılar değil halkımızın da görev alması faydalı olacaktır. Veliler olarak da okul kantinlerinde satılan yiyecekler konusunda bilgi sahibi olunmalıdır. Halkımızın kantinlerde satışı uygun olmayan paketli gıdalar hakkında uyanık ve dikkatli olmaları, çocuklarına ve okul müdürlüğüne gerekli yönlendirmeleri yapmaları çocuklarımızın sağlığını korumamıza büyük katkı sağlayacaktır.
Kantinlerde Satışı U_Ek_.pdf
Kantinlerde Satışı U_Ek_.pdf
Kantinlerde Satışı U_Ek_.pdf