overlay

3 ARALIK ULUSLARARASI DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

3 ARALIK ULUSLARARASI DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

   Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya trafik kazası sonucu, bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetileri çeşitli derecelerde ve normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1992 yılında aldığı 47/3 sayılı kararla her yılın 3 Aralık tarihi Dünya Engelliler günü olarak ilan edilmiştir. Bu özel günün amacı, toplumun her alanında Engelli bireylerin haklarının ve refahının teşvik edilmesi; Engelli bireylerin durumu ile ilgili politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanındaki farkındalığın arttırılmasının sağlanmasıdır.

Engelli bireyleri anlaya bilmek, onların gözünden hayata bakabilmek ve gündelik hayatta karşılaştıkları sorunları aşma çabalarının farkına varabilmek oldukça büyük bir öneme sahiptir. Engelli bireylerin üretken bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri ve toplumsal hayata tam katılım sağlayabilmeleri, sosyal hayatın bütün alanlarında aktif biçimde yer alabilmeleri için sivil toplum örgütleri ve Kamu Kuruşlarına olduğu kadar, sorumluluk taşıyan her insana da görevler düşmektedir.

 3 Aralık Dünya Engelliler günü'nün, Engelli vatandaşlarımız ile ilgili toplumsal farkındalığın artmasına, onların hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atılmasına vesile olmasını diliyor, bütün engellerin sevgi, saygı ve dayanışmayla aşılacağını hatırlatarak, tüm engelli vatandaşlarımıza ve onların fedakar ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
                                                                                                                                                                                       Dr. Hüseyin SARIKAYA 
                                                                                                                                                                                            İl Sağlık Müdürü

3.jpg