overlay

DEĞİŞEN DÜNYADA GENÇLER VE RUH SAĞLIĞI

DEĞİŞEN DÜNYADA GENÇLER VE RUH SAĞLIĞI

     Bilindiği üzere 10 Ekim günü, Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak kabul edilmektedir. 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki teması “Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı” olarak belirlenmiştir.

    Bu tema çerçevesinde yeni neslin ruh sağlığının korunması ve güçlendirilmesi konusunda farkındalık yaratmayı, uzun vadeli çalışmalarımızda ise gençlerin dayanıklılığını arttırmayı ve önlenebilir ruhsal hastalıkları önlemeyi hedeflemekteyiz.

   Gençlik dönemi, bireyin yetişkin rolüne hazırlandığı, kimliğini oluşturmaya başladığı çok önemli bir dönem olmakla birlikte, önemli ruhsal hastalıkların ortaya çıkma riskini de barındıran bir dönemdir. Günümüz gençleri daha önceki dönemlerden daha farklı ve daha hızlı değişimlerin olduğu bir dönemde yaşamakta, yoğun olarak teknolojik gelişmelere maruz kalmaktadır. Bu hızlı değişim ve gelişmeler, onların hayatında olumlu olduğu kadar, doğru olarak desteklenmediğinde olumsuz bir takım etkilere de sebep olabilmektedir. Gençlerin birçoğu teknolojinin sunduğu sanal ilişkilerle bağ kurmaya çalışırken, sosyal etkileşimin azlığı onları yalnız hissettirmektedir. Ruh sağlığını güçlendirecek ya da psikososyal destek alabilecekleri doğru kaynakları da bilememektedir. Bu nedenle onların doğru yönlendirilmeleri ve psikososyal yönden aradıkları destekleri nereden bulacakları konusunda bilgilendirilmeleri gerekmektedir.

   Bu kapsamda düzenleyeceğimiz etkinliklerin ilkinde Çankırı Devlet Hastanesi Çocuk Ergen ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Gözde ULAŞ 10 Ekim Çarşamba günü Şehit Uhud Kadir Işık Gençlik Merkezi Konferans Salonu’nda gençler ile bir araya gelecek ve “Psikolojik Dayanıklılık” konulu sunum gerçekleştirecektir.

Saat 10.00’da başlayacak olan programa 14-22 yaş aralığında bulunan tüm gençlerimiz davetlidir.

Tarih               : 10 Ekim Çarşamba

Saat                 : 10.00

Yer                  : Şehit Uhud Kadir Işık Gençlik Merkezi Konferans Salonu

Konu               : Değişen Dünyada Geçler ve Ruh Sağlığı

Konuşmacı      : Uzm. Dr. Gözde ULAŞ